• https://www.facebook.com/pages/KADIK%C3%96Y-%C3%87%C3%96Z%C3%9CM-AKADEM%C4%B0/126125137485412?fref=ts

KPSS SINAVI BİLGİLERİ

KPSS İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Lise mezunları için KPSS sınavı ne zaman yapılır?
Cevap: Lise mezunları için yapılan sınav genellikle 2 yılda bir yapılır.

- Önlisans mezunları için KPSS sınavı ne zaman yapılır?
Cevap:Önlisans mezunları için yapılan sınav 2 yılda bir yapılır.

- Lisans Mezunları için KPSS sınavı ne zaman yapılır?
Cevap: KPSS Öğretmenlik ve A kadro sınavları her sene yapılmaktadır.

- Öğretmen Atamalarında bölümüme göre taban puanının, açık sayısının ve başvuru tarihlerinin ne zaman olduğunu nasıl öğrenebilirim?
Başvurular nisan mayıs aylarında ösym nin duyuracagı tarihlerde.atamalar ağustos kasım ve şubat aylarında olur

- 3. sınıfta öğrencisiyim KPSS Puanları 2 yıl geçerli olduğu için sınava girip mezun olduğumda bu puanımı kullanabilir miyim?
KPSS sonuçları 2 yıl geçerlidir fakat KPSS sınavına girebilmek için o sene mezun veya mezun durumda olmak gerekmektedir. 3.sınıf öğrencisi bu sınava katılabilir ama aldıgı puanı kulanamaz.

- 4. sınıf öğrencisiyim Atamam gerçekleşince mezun olamazsam ne olur?
Memurluk hizmetinize başlamak için atama tarihinde mezun durumda olmanız gerekmektedir.

- Lisans mezunuyum KPSS A kadro sınavından aldığım puanla B kadroya başvurabilir miyim?
KPSS A sınavından aldığınız p3 puanla B kadrolara başvurabilirsiniz..

- 2 yıllık bir bölümden mezun oldum KPSS de atanmak için kaç puana ihtiyacım olduğunu nasıl öğrenebilirim?
Herhangi bir standart yoktur. Tercih durumuna bağlıdır.bir önceki yıla ait minumum puanlara bakabilirsiniz.

- Yabancı Dil bölümünden mezun oldum KPDS girip öğretmen atamaması şansı elde edebilir miyim?
Öğretmen olarak atanabilmenin tek yolu KPSS girmektir.

- Önlisans mezunları lise sınavına girebilir mi?
Önlisans mezunuysanız lise sınavlarına giremezsiniz.

- Lisans mezunları Önlisans sınavına girebilir mi?
Lisans Mezunları Önlisans ve Lise mezunlarının girebildiği sınavlara giremezler.

- KPSS de yaş sınırı var mıdır? Varsa kaç yaş sınırı vardır?
Evet yaş sınırı vardır. Başvurulacak alana göre değişmektedir. ÖSYM tarafından yayınlanan başvuru kılavuzunda belirtilmektedir.

- KPSS sınavında yanlış yapılan sorular doğru yapılanları götürüyor mu?
4 yanlış cevap bir doğru cevabı götürür.

- Şu anda bir kamu kurumunda memur olarak çalışmaktayım tekrar KPSS sınavına girebilir miyim?
KPSS sınavına girebilirsiniz.

- KPSS puanımla sözleşmeli olarak atandım daha sonra bu puanımla tercih yapabilir miyim?
KPSS puanınız 2 yıl geçerlidir. İki yıl boyunca tercih yapılabilir.

- Mühendislik fakültesi mezunuyum hangi kategoriden sınava girebilirim?
B kategori olarak sınava girebilirsiniz Genel Yetenek – Genel Kültür sorularından sorumlu olacaksınız.

B grubuna yerleşen bir aday daha sonra A grubu veya B grubu başka bir kadroya geçebilir mi?

657 sayılı Kanunun 54. maddesine göre adaylık süresi içerisinde (adaylık en az 1 yıl en çok 2 yıl dır) bir memurun başka bir kuruma nakli mümkün değildir. Ancak, 657 sayılı Kanuna tabi kurumlarda aday memur olarak görev yapmakta iken A Grubu kadrolara ait giriş sınavını kazanan kişilerin yapacağı geçiş nakil olarak görülmemektedir. Bu nedenle aday bir memur, A Grubu kadrolara atanmaya hak kazanır ve kendi çalıştığı kurumdan muvafakat alır ise, sınavını kazandığı A Grubu kadroya geçebilir.
Genel olarak kurumlar bu tür durumlarda muvafakat vermekle beraber, bazen de muvafakat verilmemektedir. Ancak, muvafakat verilmemesi halinde uğranılacak maddi kayıplar gerekçe gösterilerek İdari Yargı mercilerinde iptal davası açılabilir.
Aynı durum B grubu kadrolar için de geçerlidir. Bu konuyla ilgili Devlet Personel Başkanlığının görüşleri bulunmaktadır. Ancak, bu görüşler kamuoyuna duyurulmadığı için birçok kişi mağdur olmuştur.

KPSS-A ne demektir?

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki müfettiş, uzman, denetmen, kontrolör yardımcılıkları ile kaymakam adaylığı kadrolarına A grubu kadrolar, bu kadrolara atanabilmek için yapılan sınava da KPSS-A denmektedir.
Örnek verecek olursak, Maliye Bakanlığı Hesap Uzman yardımcısı, TEDAŞ Müfettiş Yardımcısı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Kontrolör yardımcısı kadroları KPSS-A kadrolardır. Bu kadrolara genel olarak SBF, Hukuk, İktisat, İİBF ve İşletme Fakültesi mezunları başvurabilmekte olup, nadiren de olsa bazı kurumlar mühendislik veya diğer dört yıllık bölüm mezunlarının da müfettiş, denetmen, kontrolör ve uzman yardımcılığı kadrolarına başvurabilmelerine imkan tanımaktadır.
Ancak şunu belirtmek gerekmektedir:
KPSS-A kadroları temel olarak İİBF, Hukuk, SBF, İktisat ve İşletme Fakültesi mezunlarına yöneliktir. Sadece çok az sayıda kurum bu fakülteler dışındaki fakülte mezunlarının da başvurularını kabul etmektedir. Bu kurumların hangi kurumlar oldukları, başvuru kılavuzunda yer almıştır.

 

KPSS SORU : KPSS sınavı hangi tarihlerde yapılmaktadır?

KPSS CEVAP : Net bir açıklama olmamasına karşın sınavın her yılın Temmuz ayının 1. yada 2.Pazarında yapılacağı belirtilmektedir.

KPSS SORU : KPSS sınavına kaç kez girebilme hakkımız var?

KPSS CEVAP : KPSS Sınavına giriş konusunda herhangi bir sınırlama yoktur. İstediğiniz kadar girebilirsiniz.

KPSS SORU : KPSS' de baraj kaç puandır?

KPSS CEVAP : KPSS sınavının baraj puanları bölüm,kontenjan gibi unsurlara bağlı olarak değişmektedir. Sabit bir baraj puanı yoktur.

KPSS SORU : Barajı geçtiğim zaman kesin olarak yerleşir miyim?

KPSS CEVAP : Hayır. Barajı geçmek sadece başvuru yapma hakkı sağlamaktadır. Başvuru yapanlar arasından da puanları en iyi olanlar kontenjan dahilinde yerleştirilirler.

KPSS SORU : Her yıl kaç adet öğretmen atanmaktadır?

KPSS CEVAP : Atanacak öğretmen adedi Milli Eğitim Bakanlığı'nın talebi ancak Maliye Bakanlığı'nın kabulü doğrultusunda bütçeye uygun olarak her yıl için ayrı ayrı belirtilmektedir. Bu rakam Ocak-Mart ayları arasında ilan edilmektedir.

KPSS SORU : KPSS Öğretmenlik için hangi soruları cevaplamam gerekmektedir?

KPSS CEVAP : KPSS Öğretmenliğe giren adaylar Cumartesi sabah oturumunda Genel Yetenek-Genel Kültür ve Cumartesi öğleden sonra oturumunda Eğitim Bilimleri sorularını cevaplayacaklardır.

KPSS SORU : Öğretmenlik için hangi puan türü geçerlidir?

KPSS CEVAP : KPSS Öğretmenlik atamaları KPSS10 puan türü ile yapılmaktadır.

KPSS SORU : Fen - Edebiyat mezunları da öğretmen olarak atanabilir mi?

KPSS CEVAP : Evet.Ancak sınavdan en az 75 puan almaları ve barajı geçmeleri gerekmektedir. Buna ek olarak yerleştirmede öncelik puanlar dikkate alınmaksızın Eğitim Fakültesi mezunlarına aittir. Tüm Eğitim Fakülteliler yerleştirildikten sonra halen kontenjanlarda boşluk varsa en yüksek puandan başlamak üzere Fen -Edebiyat mezunları da atanabilmektedir.

KPSS SORU : KPSS Öğretmenliğe yerleşemediğim takdirde B grubu kadrolarına başvurabilir miyim?

KPSS CEVAP : Evet.B kadroları için KPSS3 nolu puan türü geçerlidir

KPSS Tercihlerini yaparken nasıl bir yol izleyebiliriz?  

1. Öncelikle aldığınız puana göre sıralamanızı öğrenmeniz gerekmektedir.
http://www.meb.gov.tr

2. Branşınızdan kaç kişi alındığını ve sıralamanızın sınava giren meslektaşlarınız arasında kaçıncı sıraya tekabül ettiğini görebilirsiniz. MEB öğretmenlik için başvuru ve atama kılavuzu Kasım 2010” da geçen EK-2: Atama yapılacak alanlar ile başvuruya esas olacak taban puan ve kontenjan çizelgesine ve EK-6:  Alanlar Bazında Atama Yapılacak il Kontenjanları’na bakabilirsiniz. MEB’in verdiği sıralamada kırmızı renkle yazılan sıralamayı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Bu bilgiler doğrultusunda tercih yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar;

• Tercihte bulunduğunuz okulların 4, 5 ve 6. hizmet alanlarındaki eğitim kurumları olması önemlidir. (Zorunlu hizmet görevini en başından yapmanız için)

• Tercihte bulunduğunuz okulların Yatılı ilköğretim bölge okulu olması ekstradan her yıl bayan öğretmenlere on puan, erkek öğretmenlere altı puan eklenmektedir. (Yer değiştirmelerde yüksek puana sahip olmanız için)

• Tercihte bulunduğunuz okulların 6. hizmet alanlarındaki eğitim kurumları olması önemlidir. (Yer değiştirmelerde yüksek puana sahip olmanız için)

• Tercihte bulunduğunuz okulların hizmet puanı yüksek olan okullardan seçmeleri gerekmektedir. (Yer değiştirmelerde yüksek puana sahip olmanız için)

• Tercihte bulunduğunuz okulların kalkınmada birinci derecede öncelikli yerlerin 4.,5.,ve 6. hizmet alanlarında olması önemlidir. (Her iki yılınıza ilaveten bir kademe almanız için)

• Tercihte bulunduğunuz okulların ulaşım imkanları araştırılmalıdır. Toplu taşıma olup olmadığı araştırılmalıdır. Okul köyde, siz şehirde kalacaksanız şehirden okula servis olup olmadığı, okuldaki diğer öğretmenlerin nasıl ulaşımlarını sağladıkları araştırılmalıdır.

• Eş durumundan yer değiştirme isteğinde bulunacaksanız istediğiniz yeri yazabilirsiniz. Bu durumda Dikkat etmeniz gereken durum; eşiniz öğretmense onun zorunlu hizmetini tamamlamış olup olmaması, sigortalı ise gerekli sigortalılık sürelerini doldurup doldurmadığıdır.

• Memleketinizde veya yakın illerde bir yer istiyorsanız bu illerin 4, 5 ve 6. hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarını tercih ediniz.

• Sözleşmeli öğretmen (4/B) iken, kadrolu öğretmen olarak atananların sözleşmeli öğretmenlikte görev yapmış oldukları okullar zorunlu hizmet bölgesine dahil okul olabilir. Bu nedenle zorunlu hizmetini tamamlamıştır. Gerekli süreyi doldurmuşsanız istediğiniz yeri yazabilirsiniz. Bu konuda "MEB'den, 4/B'li iken kadrolu öğretmen olanların zorunlu hizmet bölgesine ilişkin açıklama" haberimize göre hareket ediniz.

 

DUYURULAR

ALES EYLÜL DÖNEMİ ERKEN KAYITLARIMIZ BAŞLADI.
     PEŞİN:2.000 TL
TAKSİTLİ:2.200 TL


KPSS ÖĞRETMENLİK 
ÖABT DAHİL ERKEN KAYIT
PEŞİN 6.000 TL
TAKSİTLİ 6.500 TL

ÖĞRETMENLİK ERKEN KAYIT
PEŞİN 4.500 TL
TAKSİTLİ 5.000 TL

DGS 2022 ERKEN KAYIT
PEŞİN 4.000 TL
TAKSİTLİ 4.500 TL

2022 MEMURLUK ERKEN KAYITLARIMIZ BAŞLADI.
            MEMURLUK
PEŞİN :3.000 TL
                TAKSİTLİ:3.300 TL(10 TAKSİT)


DGS ÖĞRENCİLERİMİZE KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ'NDE %25 BURS İMKANI.

İletişim: (0216) 349 25 13


Kpss ile ilgili soruları uzmantv'de cevapladık
SINAV STRESİNİ NASIL AŞARIM?